Funkcja sołtysa ma kilkuwiekową tradycję. W przeszłości bywał przedstawicielem pana feudalnego, dobrze opłacanym zarządcą, pełnił funkcję wiejskiego sędziego. Z czasem jego rola ulegała zmianie. Obecnie sołtysi stają się liderami polskich wsi, otwartymi na potrzeby mieszkańców. Często od ich zaangażowania i pomysłowości zależy jak wieś zmienia swoje oblicze. 11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa – opiekuna i gospodarza wsi. Z tej okazji w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się oficjalne spotkanie z sołtysami z terenu gminy Brześć Kujawski. Święto stało się okazją do podziękowań za trud i zaangażowanie w działaniach na rzecz środowiska lokalnego, a także złożenia życzeń wszelkiej pomyślności, zdrowia i wielu radości.
5 marca br. odbyła się konferencja popularno-naukowa inaugurująca prace nad monografią Brześcia Kujawskiego. Spotkanie otworzył Tomasz Chymkowski – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji, który podkreślił, że prace nad kompleksowym opracowaniem dziejów miasta i gminy rozpoczynają się równolegle z pracami nad projektem nowego centrum kultury i historii.
W dniu 4 marca 2016 roku odbyły się eliminacje i finał konkursu krajoznawczego ,,Znam gminę Brześć Kujawski”. Brali w nim udział przedstawiciele:
Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brześciu Kujawskim, Zespołu Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim, Szkoły Podstawowej w Wieńcu, Szkoły Podstawowej w Brzeziu oraz Gimnazjum Nr 1 w Brześciu Kujawskim, Gimnazjum Nr 2 w Wieńcu
Pod takim tytułem, w dniu 28 lutego 2016 r., w sali widowiskowej BCK, odbył się koncert upamiętniający obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert przygotowany został przez uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim pod opieką pani Ludmiły Małkowskiej i pana Jerzego Czopińskiego.
Koncert ten to swoista lekcja historii, często zapomnianej i wypieranej historii młodych ludzi, którzy ginęli po to, abyśmy mogli być wolni.
Dziękujemy za ten piękny koncert pełen wzruszeń i mądrych przesłań o wolności, honorze i patriotyzmie.
20 lutego br. w Brześciu Kujawskim gościliśmy ekipę telewizji Polsat Play. Zawodowy archeolog Olaf Popkiewicz oraz doświadczony poszukiwacz Radosław Biczak wspierani historykami oraz pasjonatami historii realizowali materiał do programu „Poszukiwacze historii”. Już w kwietniu można będzie zobaczyć premierową emisję odcinka poświęconego odkryciom w brzeskim klasztorze.
W dniach 20-21 lutego odbywały się obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego organizowane są przez Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK. W tych dniach na mieszkańców regionu czekał szereg atrakcji: można było uczestniczyć w bezpłatnych prelekcjach, poznać zbiory muzealne czy zwiedzać ciekawe miejsca w województwie.
W tegoroczne święto włączyła się gmina Brześć Kujawski. W dniu 20 lutego mieszkańcy i goście Grodu Łokietka zaproszeni zostali do spaceru urokliwymi uliczkami miasta. Już od godziny 9.00 przewodnik - pan Kazimierz Andrzejewski opowiadał o brzeskich atrakcjach turystycznych.
Województwo Kujawsko-Pomorskie wspólnie z Gminą Brześć Kujawski podpisało list intencyjny w sprawie budowy obwodnicy Brześcia Kujawskiego. Zgodnie z jego treścią Województwo zadeklarowało udzielenie dotacji celowej na budowę obwodnicy Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62 i dróg wojewódzkich nr 265 i 270, natomiast Gmina Brześć Kujawski wniesienie wkładu w postaci dokumentacji studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Jednocześnie samorząd Brześcia Kujawskiego złożył deklarację przejęcia części drogi krajowej nr 62 i dróg wojewódzkich nr 265 i 270 w granicach administracyjnych miasta i do węzłów komunikacyjnych wybudowanej obwodnicy.
5 lutego br. w Centrum Kultury Browar B. we Włocławku odbył się XI Koncert Wielu Serc, organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną OLIGO.
Koncert jest podziękowaniem dla osób i instytucji, które przez cały rok wspierają działalność Stowarzyszenia. W programie pojawiło się m.in. wspaniałe przedstawienie „Królewna Śnieżka”, przygotowane przez dzieci w ramach zajęć teatroterapii. Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie statuetek i podziękowań dla przyjaciół Stowarzyszenia OLIGO. Miło jest nam poinformować, że w tym roku po raz pierwszy wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim. Statuetkę i podziękowanie odebrała pani dyrektor Katarzyna Smolińska.