Gmina zgodnie z zapisami art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U.2020.638) zapewnia opiekę bezdomnym zwierzętom. Zakres i formę opieki określa program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, który corocznie do 31 marca przyjmowany jest przez radę gminy.

Realizując obowiązek ustawowy na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim poddany będzie pod obrady projekt uchwały w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Brześć Kujawski w 2021 roku na realizację którego zabezpieczono w budżecie środki finansowe kwocie 55,5 tyś zł.  (tekst programu)

W ramach Programu:

- zwierzęta bezpańskie będą odławiane i umieszczane w schronisku, które zapewni dalszą opiekę (umowa ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt – Pensjonat dla Psów DISEL, Wygoda 11, 87-700 Aleksandrów Kujawski);

- zwierzętom rannym w skutek zdarzeń drogowych zapewnia się całodobową pomoc lekarza weterynarii (umowa z Przychodnią Weterynaryjną przy ul. Radziejowskiej 1a w Brześciu Kujawskim, oraz Gabinetem Weterynaryjnym „Vetka” przy ul. Reymonta 14 w Brześciu Kujawskim);

- zabezpiecza się miejsce pobytu dla zwierząt gospodarskich, w przypadkach losowych wynikających z niemożności sprawowania opieki przez właściciela bądź na wypadek konieczności odebrania   ich właścicielowi (umowa z gospodarstwem w Kąkowej Woli);

- opieką otacza się wolno żyjące koty przy współpracy z ich opiekunami społecznymi (wydawanie karmy, zleceń na sterylizację kastrację, zwrot kosztów organizacji schronienia na pisemny wniosek, po ustaleniu opiekuna społecznego).

Realizacja Programu (jak dotychczas) odbywać będzie się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Profutrzaki – Centrum Edukacji Prozwierzęcej, ul. Królewska 5, 87-880 Brześć Kujawski  oraz karmicielami kotów.

Stowarzyszenie:

- zapewnia czasową opiekę zwierzętom umieszczanym w przytulisku (schwytanym w dni wolne od pracy urzędu) do chwili przekazania do schroniska,

-  wspólnie z pracownikiem urzędu pełni nadzór nad właściwym wykonaniem usług świadczonych przez schronisko,

- podejmuje działania mające na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt (zamieszcza na profilu Facebook ogłoszenia dotyczące zwierząt umieszczonych w przytuliska celem odnalezienia właściciela, udostępnia ogłoszenia adopcyjne schroniska dotyczące zwierząt odłowionych z terenu gminy celem szybszego znalezienia nowego właściciela).

Wszystkie te działania stanowią dodatkowe zajęcie przedstawiciela stowarzyszenia, który prywatnie pracując na etacie często wykonuje je kosztem swojego wolnego czasu nie otrzymując z tego tytułu żadnych profitów. Ten szlachetny gest często jednak jest niedoceniany przez mieszkańców, w związku z czym apeluje się o uszanowanie pracy wykonywanej społecznie.