218359425 205668721563428 4972635604321287255 n23 ekipy gotujące, konkursy, stoiska promujące firmy z regionu a także koncert zespołu Enej – X Święto Żuru Kujawskiego za nami! Brześć Kujawski, jubileuszowo, po raz X zaprosił na jedną z największych imprez kulinarnych w regionie.

W ubiegłą sobotę, po rocznej przerwie, odbyła się X edycja Święta Żuru Kujawskiego. Do Starego Brześcia zjechały tłumy smakoszy tego specjału. Cykliczność wydarzenia, jego ranga i zasięg, obecność w kalendarzu imprez stałych, sprawia, że Święto stało się markowym wydarzeniem regionu. Wychodząc naprzeciw wzrastającym oczekiwaniom mieszkańców, organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby każde Święto Żuru było wyjątkowe i niezapomniane. Od lat staramy się dostarczyć naszej publiczności wrażeń na najwyższym poziomie. Coraz większa liczba zespołów konkursowych, oryginalne przebrania uczestników, ciekawie przystrojone stoiska, nietypowe przepisy, znani członkowie jury oraz zespoły muzyczne znane z ogólnopolskiej sceny muzycznej - to wszystko przesądza o popularności imprezy. Atrakcji nie zabrakło również teraz.

W tym roku do konkursu kulinarnego stanęły 23 ekipy gotujące. Wraz z nami bawili się reprezentanci: Przedszkole Publiczne Nr 1 „Kraina Bajek”, Sołectwo Guźlin, Stołówka Szkolna SP Nr 1, SKGW Bronisławianki, ZNPO Kąkowa Wola, KGW „Kazanioki” z Kazania, Placówka Oświatowo Wychowawcza „Jaś”, KGW „Szpilki na roli” z Rzadkiej Woli, Zespół Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim, Zespół Folklorystyczny „Spod Strzechy”, Gmina Brześć Kujawski, KGW „Sokołowskie Babeczki” z Sokołowa Parcele, Kongsberg Automotive, Stowarzyszenie Kobiet Sułkowa, Powiat Włocławski, KGW Warząchewka, Szkoła Podstawowa Wieniec, KGW „Jarzębina” z Wieńca, ZSCKR Stary Brześć, KGW Zgłowiączka, OSP Lubomin „Druhenki”, KGW Arciszewo oraz Nowoczesne KGW Grodno.

219073186 205559561574344 1588925350481331208 n
Zgodnie z regulaminem konkursu, zadaniem zespołów było przygotowanie 5l żurku, na otwartym palenisku, według własnego przepisu i z własnych produktów. Wśród potraw były zupy przygotowane z ziemniakami, twarogiem, czy śmietaną – każda była inna, ale wszystkie bardzo smaczne. Ocenie jury podlegał nie tylko smak żuru, ale również aranżacja stoiska. A pomysłów na przystrojenie nie brakowało. Każde ze stoisk było wyjątkowe, każde bogato przystrojone, na każdym można było skosztować nie tylko żuru, ale także innych regionalnych przysmaków i własnoręcznie pieczonych słodkości.

"Zupa ta jest przykładem pomysłowości naszych przodków i jest recepturą jak zrobić coś z niczego. To „bieda-kuchnia” - zwraca uwagę jeden z członków jury konkursowego Paweł Michorzewski. - "I bynajmniej nie jest to określenie pejoratywne. Kreatywność w przygotowywaniu dania z tego co akurat znalazło się pod ręką zaowocowała powstaniem zupy, bez której nie wyobrażamy sobie lokalnej kuchni, choć uczciwie należy zaznaczyć, ze żurek nie jest daniem obcym też w innych regionach kraju: Czasami żurek jest na zakwasie z mąki pszennej, nazywany wtedy białym barszczem. Czasami na mące żytniej, nazywany wtedy żurem. Mamy żur śląski, żur kujawski (…) W zależności od regionu Polski, żur spożywa się w zupełnie inny sposób" – dodaje.

W trakcie konkursu kulinarnego, na scenie główniej wystąpił zespół Girls Cover, prezentując polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Wokalistką zespołu jest znana z dwóch edycji programu The Voice of Poland Joanna Kaczmarkiewicz. Gwiazdą wieczoru zaś, była grupa rockowo-folkowa z Olsztyna – Enej, „perełka na torcie: podczas świętowania". Na koniec wydarzenia odbyła się dyskoteka pod gwiazdami z Dj Deleś & Dj Robo.

"Jestem pod wrażeniem kreatywności. To jest dla mnie powrót do życia, powrót do tradycji i cieszę się, że pomimo czasu pandemii jesteśmy w stanie kontynuować te fantastyczne kulinarne tradycje w Brześciu Kujawskim. Widać w nich pasję i serce. Jestem zaskoczony różnorodnością i oryginalnością stoisk. Mam nadzieję, że wygra najlepszy, 23 receptury, 23 drużyny, życzę wszystkiego dobrego" - podkreśla Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, aż 23 ekipy spotkały się w Brześciu aby konkurować o miano tej najlepszej. Jednak, jak podkreśla Sylwia Czerwińska-Modrzejewska, wicedyrektor Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło”, to coś znacznie więcej, niż tylko konkurs kulinarny.

Jestem fanką tradycji. Uważam, że to co określa naszą tożsamość, to co określa naszą przynależność, to co sprawia, że człowiek czuje się elementem jakiejś społeczności to tradycja i kultura. A ten żur na Kujawach jest potrawą bardzo tradycyjną, a uważam że tradycje należy kultywować” - mówiła wicedyrektor BCKiH.

218609242 205543258242641 1655619744858525331 n copy

Wśród zespołów które brały udział w konkursie nie zabrakło reprezentacji powiatu włocławskiego, patrona tegorocznej edycji wydarzenia.

Gotujemy silną ekipą w mojej osobie, radnych, przewodniczącego rady powiatu, będzie wspomagać nas Pani Marszałek, także wiele innych osób. Po doświadczeniach dwuletnich otarliśmy się o zwycięstwo, dzisiaj jestem pewny że walczymy o pierwsze miejsce, mamy swoje sprawdzone sposoby" – mówił Roman Gołębiewski, starosta powiatu włocławskiego.

"W mojej ocenie wszystkie ekipy czekały na to święto. Każda z ekip podkreślała, że wreszcie skończył się ten czas, kiedy nie można było przyjechać do Brześcia Kujawskiego i nie można było się zaprezentować, dzisiaj mamy ten dzień. Jest wiele przedstawicieli z gmin z terenu powiatu włocławskiego, żurek jak się okazuje połączył wiele KGW, wiele stowarzyszeń. Impreza, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych na terenie powiatu, ma dużą rangę i znaczenie, ale i ma swoją przyszłość" -  podkreślił Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Stanny.

Zwycięzcą jubileuszowej, X edycji Święta Żuru Kujawskiego zostało Koło Gospodyń Wiejskich "Kazanioki" z Kazania.

"Jesteśmy bardzo zadowolone, nie spodziewałyśmy się zająć I miejsce. Bardzo się starałyśmy, zrobiłyśmy żur z wytworzonych przez nas produktów. To jest nasza taka cicha tajemnica"  - skomentowała Magdalena Pawłowska przewodnicząca KGW „Kazanioki”.

Drużyna otrzymała pamiątkową statuetkę „Żurownik” oraz nagrodę w wysokości 500 zł, którą ufundował Kujawsko Dobrzyński Bank Spółdzielczy.

"Relacje, spotkania, zabawa i rywalizacja w przygotowaniu smakowitego żuru to wartości bardzo cenne. Gratuluję Gminie Brześć Kujawski pomysłu, inicjatywy. Społeczeństwo tego oczekuje, potrzebuje, jak widać po dzisiejszej frekwencji i mam nadzieję, że będzie to kontynuowane" - mówił starosta Roman Gołębiewski.