palac brzeziePołożony jest w północnej części gminy Brześć Kujawski. Najbliższe otoczenie zespołu to lekko pofałdowana równina, przecięta na osi wschód-zachód głębokim jarem o stromym zboczu. Park leży na południowej krawędzi tego jaru.

W skład zespołu pałacowego wchodzą:

- pałac murowany z 1873 r.,

- oficyna murowana z końca XIX w. - tzw. „Wilsonówka”,

- oficyna murowana z końca XIX w.,

- stróżówka z bramą – murowana z 1873 r.,

- dwie stajnie murowane z końca XIX w.,

- dom buchaltera z końca XIX w.,

- dom pisarza z końca XIX w.,

- dwa czworaki z końca XIX w.,

- park pałacowy z 1889 r.

Pałac zbudowany w stylu neorenesansu francuskiego dla bankiera i przemysłowca warszawskiego Leopolda Kronenberga, to budynek murowany z cegły, obłożony licówką z cegiełki czerwonej z tynkownymi narożnikami, obramieniami okien, gzymsami i pozornymi słupami wzmacniającymi konstrukcję. Bryła zwarta, nieregularna z okragłą czterokondygnacyjną wieżą w południowo–wschodnim narożu, zwieńczona wysokim, dwuspadowym dachem o skomplikowanym układzie, z połacią lekko załamaną, krytą dachówką.

Tak zwana „Wilsonówka” jest niewielkim parterowym domem, murowanym z cegły, otynkowanym. Dach czterospadowy, na facjacie dwuspadowy, kryty papą.

Oficyna, zniekształcona kilkoma przybudówkami, to budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy z użytkowym poddaszem, na planie zestawionych narożami prostokątów, z których większy zorientowany jest dłuższą osią na północ, a mniejszy na wschód. Bryła prostokątna kryta dachem naczółkowym.

Brama wjazdowa składa się z dwóch murów o detalu naśladującym formy pałacu.

Historia parku w Brzeziu rozpoczyna się w II połowie XIX w. Założenie parkowe zostało zaprojektowane przez Waleriana Kronenberga i powstało w r. 1889. Wtedy też prawdopodobnie powstała droga łącząca Brzezie z Wieńcem i szosa wiodąca z Brzezia do traktu włocławsko–nieszawskiego. Obydwie te drogi zaprojektowano jako integralną część założenia. Omawiany projekt z nieznacznymi zmianami w stosunku do założenia zachował się do dzisiaj. Park, łączący styl krajobrazowy z regularnym, zawiera bardzo urozmaicony drzewostan. Zachowane są relikty szpaleru kasztanowego i grabowego. Aktualnie układ parku tworzą nieregularne masywy drzew i krzewów. Rozległą, centralną polanę porasta w środku wielogatunkowa kępa drzew. Obok kępy rośnie samotnie wiązka sosen. Wzdłuż wschodniej granicy rosną samosiewy. Zachowane zostały elementy dawnego rozplanowania. Park jest bowiem utrzymany w dawnych granicach z bramą, stróżówką, pałacem i dwoma oficynami. Utrzymana została również większość dawnych ścieżek parkowych. Administratorem i użytkownikiem zespołu pałacowo-parkowego jest Pogotowie Opiekuńcze Brzezie.