pomnik 11list11 Listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Święto Niepodległości jest dla nas Polaków dniem wyjątkowym. Po 123 latach niewoli ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach znów stała się państwem. Marszałek Józef Piłsudski powiedział : „Naród bez pamięci, nie ma prawa do przyszłości, ani do bytu teraźniejszego”.

Tegoroczne brzeskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci powiatu, delegacje ze szkół i placówek oświatowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, reprezentanci partii i stowarzyszeń, oraz mieszkańcy. Druga część obchodów odbyła się na skwerze miejskim, gdzie po wysłuchaniu przemówienia burmistrza Wojciecha Zawidzkiego, przy dźwiękach brzeskiego hejnału złożono kwiaty i wiązanki przed pomnikiem „tego, który łączył nie dzielił...”- księcia brzesko-kujawskiego Władysława Łokietka.
Od kilku lat promowana jest tradycja spożywania gęsiny w dniu Narodowego Święta Niepodległości, innym kulinarnym symbolem 11 Listopada są rogale św. Marcina.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tych słodkich wypieków nie mogło zabraknąć w Grodzie Łokietka. Po zakończeniu oficjalnej części, do skosztowania słodkich wypieków zachęcały brzeskie mażoretki. Na amatorów ciepłych posiłków czekała gorąca grochówka.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, obchodom Świąt Narodowych towarzyszą koncerty okolicznościowe. Tegorocznym muzycznym akcentem uroczystości był koncert przygotowany przez Brzeskie Centrum Kultury i Towarzystwo Kulturalne - „Śpiewająca lekcja historii”